Najlepsze oczyszczacze powietrza do domu: jak znaleźć idealny?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów oczyszczaczy powietrza, od mniejszych jednostek typu plug-in po duże modele wieżowe. Niektóre są niezwykle skuteczne w oczyszczaniu powietrza w jednym konkretnym pomieszczeniu, podczas gdy inne są bardziej odpowiednie dla całego domu. Jeśli mieszkasz w mieście lub masz w pobliżu źródło zanieczyszczeń (takie jak zakład chemiczny lub rura wydechowa), prawdopodobnie Twój dom jest domem dla szkodliwych zanieczyszczeń i alergenów. Oczyszczacz powietrza może ułatwić oddychanie, usuwając szkodliwe cząsteczki z powietrza, zanim zdążą rozprzestrzenić się po całym domu. Istnieje wiele różnych rodzajów urządzeń, które mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza w domu; oto, co musisz wiedzieć o każdym z nich przed podjęciem decyzji.

Najlepsze oczyszczacze powietrza dla kurzu, pyłków i sierści zwierząt domowych

Jeśli masz alergie lub astmę, wiesz, że nie ma nic gorszego niż bycie zmuszonym do radzenia sobie z kurzem, pyłkami i sierścią zwierząt domowych w powietrzu. Na szczęście istnieją oczyszczacze powietrza zaprojektowane do zwalczania tych alergenów. Na przykład, oczyszczacze powietrza HEPA są zaprojektowane tak, aby usuwać z powietrza alergeny takie jak kurz i pyłki. Jeśli masz zwierzęta domowe, prawdopodobnie w Twoim domu znajduje się dużo sierści zwierząt. Oczyszczacz powietrza HEPA pomoże zmniejszyć ilość sierści w powietrzu, ale nie usunie jej całkowicie. Musisz często odkurzać, aby usunąć sierść z domu, a jako dodatkowe zabezpieczenie możesz rozważyć zainwestowanie w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA.

Oczyszczacze powietrza na dym, zapachy i gaz

Istnieje wiele sytuacji, w których oczyszczacz powietrza może pomóc w zwalczaniu niepożądanych zapachów, np. podczas gotowania posiłku, podczas którego powstaje dym, lub gdy w domu jest wyciek gazu. Niektóre oczyszczacze powietrza zawierają filtry z węglem aktywnym, które mogą być używane do usuwania niektórych zapachów, takich jak dym kuchenny. Niektóre oczyszczacze powietrza idą o krok dalej i zawierają wbudowane czujniki, które mogą wykryć tlenek węgla i inne szkodliwe gazy w powietrzu. Jeśli wykryty zostanie niebezpieczny poziom gazu, oczyszczacze powietrza włączą się automatycznie, aby oczyścić powietrze i powiadomić Cię o problemie.

Jeśli masz zwierzęta lub gotujesz z dużą ilością przypraw, możesz zauważyć utrzymujący się zapach w swoim domu. Właśnie wtedy przyda się oczyszczacz powietrza z filtrem z węgla aktywnego. Niektóre oczyszczacze powietrza są wyposażone w jonizator, który można wykorzystać do zmniejszenia nieprzyjemnych zapachów w powietrzu. Podczas gdy jonizator może być skuteczny w redukcji niektórych zapachów, może nie być tak pomocny w usuwaniu dymu kuchennego lub innych silnych zapachów, których neutralizacja wymaga czegoś więcej niż tylko cząsteczek jonowych.